Kozjegyzo budapest elerhetoseg

Házassági és élettársi vagyonjogi szerződés

Hogyan segíthetünk?

Jogi kérdése problémája van? Vegye fel velünk a kapcsolatot most!
Kapcsolat

Kapcsolat

Ügyfélfogadási időn kívül előzetes egyeztetés alapján is fogadjuk ügyfeleinket.
Telefon
+36 1 610 4300
Email
Iroda
1085 BP  Baross u. 8.
Szolgáltatásaink

Mi a házassági és élettársi vagyonjogi szerződés?

A házassági, élettársi vagyontervezés egyik tipikus eszköze. A házasulók és a házastársak maguk határozhatják meg házassági vagyonjogi szerződésben azt a vagyonjogi rendszert, amelyet az együttélésük idejére a vagyoni viszonyaikra alkalmazni kell.Ha a házassági vagyonjogi szerződés eltérően nem rendelkezik, a házastársak között a házassági életközösség időtartama alatt házastársi vagyonközösség (törvényes vagyonjogi rendszer) áll fenn. A felek a házassági vagyonjogi szerződésben vagyonuk meghatározott részei tekintetében különböző vagyonjogi rendszereket köthetnek ki, és eltérhetnek a törvényes vagy a választott vagyonjogi rendszerek szabályaitól is, ha az eltérést törvény nem tiltja. A törvényes vagyonjogi rendszer helyett a házasulók és házastársak a közszerzeményi, a vagyonelkülönítő, vagy bármilyen olyan rendszert választhatnak, amit szeretnének. Ha nincs erre vonatkozó vagyonjogi szerződés, abban az esetben a törvény előírásai fognak érvényesülni.

Az élettársak egymás közötti vagyoni viszonyaikat az élettársi együttélés idejére szintén szerződéssel rendezhetik. A szerződés akkor érvényes, ha közjegyző által készített közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalták. A szerződésben az élettársak bármilyen olyan vagyonjogi rendelkezést kiköthetnek, amely – szerződés vagy a törvény alapján – a házastársak között érvényesülhet.

A házassági, élettársi vagyonjogi szerződés akkor érvényes, ha azt közokiratba (közjegyzői okiratba) vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalják. A vagyonjogi szerződések fennállásának bizonyítása érdekében törvény hozta létre a házassági és élettársi vagyonjogi szerződések országos nyilvántartását (VSZNY).  A nyilvántartás – ellenkező bizonyításáig – közhitelesen tanúsítja, hogy az abba bejegyzett házassági vagy élettársi vagyonjogi szerződés fennáll. 

A fenti jogszabályi feltételeknek megfelelő vagyonjogi szerződés megkötésre irányuló ügyleti akarattal készíthető el a közjegyzői okiratba foglalt vagyonjogi szerződés.

A közjegyző által okiratba foglalt vagyonjogi szerződés közokirat, amely közokirati bizonyítóerővel bír, azaz a benne foglalt tények és adatok valóságát teljesen bizonyítja. Ez azt jelenti, hogy a közokiratban foglalt nyilatkozatokat valósnak kell tekinteni (ellenbizonyításnak a közokirattal szemben is helye van, de csak annyiban, amennyiben azt a törvény nem zárja ki vagy nem korlátozza).

A közjegyzői okirat készítéséhez az ügyfelek személyes megjelenése szükséges.

envelopephonemap-markerchevron-downarrow-right