Mi az ajándékozás?
Ingatlan ajándékozása esetén az Ajándékozó ingyenesen ruházza át az ingatlan tulajdonjogát a Megajándékozottra.
Az ajándékozási szerződések leggyakoribb esete az egyenesági rokonok (szülő-gyermek) közti ingatlan-ajándékozás, amikor a szülők még életükben szeretnék az ingatlan tulajdonjogát gyermekükre átruházni. De más esetekben is lehetőséget ad az ajándékozási szerződés az ingatlan tulajdoni viszonyainak rendezésére, akár testvérek vagy házastársak esetében.
Az Ajándékozónak lehetősége van haszonélvezeti jogának fenntartására is az elajándékozott ingatlanon, így biztosítva magának a jogot az ingatlan további, akár kizárólagos használatára. Ebben az esetben a Megajándékozott válik az ingatlan tulajdonosává, az Ajándékozó pedig az ingatlan holtig tartó használójává.
Ingatlan ajándékozási szerződés közjegyzővel
Ingatlan tulajdonjogának átruházásához a jogszabály egyik feltételként közjegyző által készített közokiratba foglalt szerződést ír elő.
Az ingatlannyilvántartásba történő tulajdonjog bejegyzéshez szükséges közokiratot és a további dokumentumokat (tulajdonjog bejegyzés iránti kérelmet, igazgatási-szolgáltatási díj befizetésének igazolását) az okiratot készítő közjegyző nyújtja be az illetékes Földhivatal felé, így a felekre nem hárul további ügyintézési feladat.
Az illetékekről szóló törvény rendelkezései szerint illetékmentes mind az egyenesági rokonok, illetve a házastársak, mind a testvérek közti ajándékozás, így ajándékozási szerződés esetén a feleknek nem keletkezik illetékfizetési kötelezettsége az adóhatóság felé, vagyis ingyenesen ajándékozhatnak egymás javára. Távolabbi rokonok ajándékozása esetén a Megajándékozottat már illetékfizetési kötelezettség terheli, amely lakóingatlan esetében 9 %, minden egyéb esetben 18 %.
Az ajándékozási szerződéshez szükséges
- a felek személyazonosító okmánya, lakcímkártyája és adókártyája
- az ingatlan helyrajzi száma (a hiteles tulajdoni lap lekérdezéséhez)
- további adatok az ingatlanról, ingó vagyonról (pl. ékszerek, műtárgyak, stb.)
Az ajándékozási szerződés közjegyzői díja a közjegyzői díjszabásról szóló 22/2018. IM rendelet alapján kerül megállapításra. A díj alapja minden esetben az ajándékozni kívánt ingatlan felek által becsült forgalmi értéke, amelyet a szerződésben kell meghatározniuk.
Termőföld ajándékozására szigorúbb feltételeket határoz meg a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló törvény. A jogszabály bizonyos korlátok közé szorítja a megszerezhető terület nagyságát, illetve előírja a tulajdonszerzési jogosultság feltételeit is.
A közeli hozzátartozók esetében azonban megengedő a jogszabály, korlátozásra tekintet nélkül szerezhetik meg a termőföld tulajdonjogát.