Bérleti szerződés
Lakások és üzlethelyiség bérbeadása esetén célszerű a bérleti szerződést közjegyző előtt megkötni. Ennek előnye, hogy mind a bérleti díj, mind a kiürítési vonatkozásában végrehajtható lesz az okirat, vagyis nemteljesítés esetén a feleknek nem kell bírósághoz fordulniuk, hanem közvetlenül végrehajtható az elmaradt bérleti díjtartozás vagy egyéb kötelezettség teljesítése.
A szerződés elkészítésénél mind a Bérbeadó, mind a Bérlő jelen van és azt mindketten aláírják.
A közjegyzői okirat díja a közjegyzői díjszabásról szóló 22/2018. IM rendelet alapján kerül megállapításra.
Ebben az esetben a közjegyzői díjat az ügyérték alapján kell megállapítani. Határozott idejű bérleti szerződés esetén a határozott időre járó bérleti díj összege képezi az ügyértéket, míg határozatlan idejű szerződés esetén 3 évre járó bérleti díj összege.
Bérleti szerződéshez szükséges adatok, dokumentumok
- felek személyazonosító okmánya, lakcímkártyája és adókártyája,
- Energetikai tanúsítvány, ezt a feleknek magukkal is kell hozniuk. (Az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet alapján, energetikai tanúsítvány az 50 m2-nél nagyobb alapterületű ingatlanok bérbeadása esetén kötelező.)
- annak megjelölése, hogy a szerződés határozott vagy határozatlan időre szól, továbbá a birtokba adás időpontja,
- az ingatlan helyrajzi száma (tulajdoni lap lekéréséhez fontos!)
- bérleti díj összege, fizetés módja, kaució (a bérleti díj 1, maximum 3 havi összege biztosítékként) összege
Bérleti szerződésen alapuló kiköltözési nyilatkozat
Ha már rendelkeznek a felek aláírt bérleti szerződéssel, illetve azt ők készítik el, annak alapján a bérlő egyoldalú kötelezettségvállalást, kiköltözési nyilatkozatot tehet. Ilyenkor egyedül a Bérlő írja alá a közjegyzői okiratot.
A kiköltözési nyilatkozat a felek által készített ésaláírt bérleti szerződés alapján készül. A bérlő ebben az esetben arra vállal kötelezettséget, hogy a Bérleményt a szerződés megszűnésének napján, a szerződésben meghatározott módon elhagyja, kiüríti. Ebben az esetben a közjegyzői díj szintén a közjegyzői díjszabásról szóló 22/2018. IM rendelet alapján kerül meghatározásra, de itt idő alapú számítással.
Amennyiben a bérlő nem érti/beszéli a magyar nyelvet, a közjegyzői okirat elkészítésekor a közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvény 124. §-a alapján a közjegyzői okirat elkészítésénél két ügyleti tanú közreműködése szükséges. Ezentúl szükség van egy tolmácsra is, aki a közjegyzői okiratot az ügyfél által beszélt/értett nyelvre lefordítja. Az ügyleti tanúkról és tolmácsról az ügyfél köteles gondoskodni.
Fontos, hogy amennyiben magánokirati formában készül a bérleti szerződés, vagyis azt a felek írják, az alábbiakra szükséges figyelni:
- az Ingatlant mindig az arra jogosult adja bérbe
- Ha az Ingatlant haszonélvezet terheli, a haszonélvező jogosult az ingatlant bérbe adni, vagy a hozzájáruló nyilatkozatát be kell szerezni a bérbeadáshoz.
- Ha több tulajdonosa van az ingatlannak, akkor mind bérbeadóként írják alá a szerződést, vagy a tulajdonostársak járuljanak hozzá külön nyilatkozatban a bérbeadáshoz.
- a szerződésben minden esetben célszerű feltüntetni az Ingatlan helyrajzi számát (ezzel lehet a legjobban beazonosítani az Ingatlant)
- a szerződés alaki kellékeire is figyelemmel kell lenni, (keltezés, aláírás, minden oldalt szignóval ellátni, 2 tanú aláírása)
- fontos, hogy határozott vagy határozatlan időre szerződnek felek.