Mi az a bizalmi vagyonkezelés?
Napjainkban a bizalmi vagyonkezelés a nagyobb magán és családi vagyonok hosszú távú védelmének, értékmegőrzésének és gyarapításának eszköze. A bizalmi vagyonkezelés általában két fél, a vagyonrendelő és a vagyonkezelő közötti szerződés megkötésével jön létre. A szerződésnek van egy vagyonrendelő által megnevezett kedvezményezettje – aki egyébként nem alanya a szerződésnek – és a vagyonkezelő kizárólag az ő javára járhat el.
Jogszabályi rendelkezések a vagyon eredeti tulajdonosát rendkívüli módon védik. A vagyonkezelő a bizalmi vagyonkezelés esetén ugyan tulajdonosa lesz a kezelt vagyonnak, de a jog fel is állítja ezen tulajdonjog korlátját. Kimondja ugyanis, hogy a vagyonkezelő vagyonkezelési feladatait kizárólag a kedvezményezett javára gyakorolhatja.
Bizalmi vagyonkezelés csak abban az esetben áll fenn, ha a kezelt vagyon tulajdonosa is megváltozik. Ha a tulajdonjog nem kerül átruházásra, akkor az nem bizalmi vagyonkezelés, hanem egy más formájú vagyonkezelés.
Fontos törvényi szabály:
ha a vagyonrendelő és a vagyonkezelő személye megegyezik, a bizalmi vagyonkezelés a vagyonrendelő közokiratba foglalt visszavonhatatlan egyoldalú nyilatkozatával jön létre, tehát ez esetben mindenképpen közjegyzőhöz kell fordulni, hogy érvényesen létrejöjjön a szerződés.
Milyen értékeket képvisel a bizalmi vagyonkezelés?
- Biztosítja a vagyonrendelő nyugalmát oly módon, hogy a vagyonának a sorsa akár életében, akár halála esetén a szándékai szerint alakul. Ez biztosítja, hogy a tulajdonosi döntések abban az esetben is meghozatalra kerülnek, ha ez valamilyen okból a részéről már nem lehetséges.
- Biztosítja a magánvagyon védelmét az esetleges jövőbeni hitelezőkkel, vagy bármilyen kívülállóval szemben.
- Lehetővé teszi a hatékony adótervezést és adóoptimalizálást.
Mi történik a bizalmi vagyonkezelés során?
- Első lépésben a vagyon tulajdonosa (vagyonrendelő) egy szerződéssel a vagyonkezelőre ruházza a vagyon, vagyontárgy tulajdonát.
- A vagyonkezelő a törvény értelmében kizárólag a szerződésben megjelölt kedvezményezett vagy kedvezményezettek javára kezelheti a vagyont.
- A vagyonkezelő abban az esetben is teljesíti a vagyonrendelő szerződésben foglalt akaratát, ha a vagyonrendelő valamilyen okból erre nem képes.
- A vagyonkezelő természetesen vagyonkezelő díjra jogosult. Amennyiben a szerződésben erről rendelkeznek, úgy ezt a díjat a kezelt vagyonból is levonhatja.
Milyen célból lehet erre szükség, és milyen esetekben jelent megoldást?
- Lehet a végrendelet alternatívája, tehát öröklés esetén.
Ez esetben a vagyonrendelő még életében átadja az örököseinek szánt vagyonát egy bizalmi vagyonkezelőnek és a szerződésben meghatározza, hogy abból mikor, kinek, milyen feltételek teljesülése esetén, mennyit és milyen gyakorisággal kell kiadnia.
- Lehet a cél adótervezés és adóoptimalizálás.
A bizalmi vagyonkezelés a leghatékonyabb adótervezési eszköz. Leginkább akkor aknázható ki, ha egy cégeladás történik. A vételár ez esetben ugyanis nem a vagyonrendelőhöz, hanem a kezelt vagyonba folyik be. Onnan kerülhet majd kiadásra a kedvezményezett részére. Amennyiben ez a folyamat kellő körültekintéssel kerül megtervezésre, úgy az értékestésből befolyt vételár jelentős adómegtakarítással kerülhet a kedvezményezettekhez.
- Lehetőséget biztosít fogyatékossággal élő vagy kiskorú családtagról való gondoskodásra a szülők halála után
A bizalmi vagyonkezelés tökéletesen alkalmas kiskorú, korlátozottan cselekvőképes vagy éppen cselekvőképtelen személyek életkörülményeinek biztosításához. A bizalmi vagyonkezelés lehetőséget biztosít az oktatás, az egészségügyi ellátás és egyéb felmerülő költségek finanszírozására.
- Jó megoldás jótékonykodásra
Sokan olyan eset van, amikor az ügyfelek nonprofit, a közjó javára vagy emberbaráti tevékenységük finanszírozása céljából élnek a bizalmi vagyonkezelés lehetőségével. Ezzel a lehetőséggel a vagyonrendelő biztosíthatja, hogy emberbaráti céljai halálát követően is, akár évtizedekig érvényesüljenek.